Yükleniyor
Seo-Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

Seo, Search Engine Optimization kelimelerinin kısaltması, Türkçe karşılığıyla ise "arama motoru optimizasyonu" demektir.

Daha açık ifadeyle söylemek istersek; web sitesinin ve içeriklerinin Google, Yahoo vb. arama motorları tarafından bulunabilirliğini ve üst sıralarda yer almasına yardımcı olucu, yapılandırma ve düzenlemeler diyebiliriz.

Seo - Arama Motor Optimizasyonu - Google Seo, sitenizin kodlama yapısının ve içeriklerinin standartlara uygun yapılandırılmasını gerektirmektedir. Arama motorları, web sitelerinin standartlara uygun olarak hazırlanmasını çok önemser.

Arama motorları, web sitelerini ve içeriklerini kendi dizinlerine eklemek ve sıralamalarda gösterebilmek için web sitelerine örümcek denilen küçük programcıklar yollarlar. Bu programcıkların site hakkında kolay ve doğru bilgi alabilmesi, web sitesinin arama motor tarafından indexlenmesini ve doğru sıralarda gösterilmesini kolaylaştıracaktır.

Arama motorlarının, siteyi doğru ve kolay anlamasını sağlamak için hem site kod yapısının W3C standartlarına uygun olarak CSS kullanılarak yapılması, site içeriklerinin oluşturulmasında h1, h2, h3, title, alt vs.. etiketleme elemanlarının doğru kullanılması, sayfa içerisinde geçen metinlerin hangisinin başlık, altbaşlık, parargaf olduğunu, içerikteki kelimelerin doğru şeklide kullanılması, sayfadaki resimlerin hangi konuyla ilişkili olduğunun belirtilmesi, sitede kullanılan link bağlantılarının doğru yapılandırılması gerekir.

Tüm bu bahsettiğimiz çalışmaların site inşasını yapan, konusunda uzman kişilerce yapılmış olması işinizi kolaylaştıracaktır. Eğer siteniz, bahsettiğimiz standartlara uygun değilse, arama motorlarında üst sıralarda gelebilmek için gerekli çalışmaları, sitenizde yapmak yada uzmanına yaptırmanız gerekecektir.

Seo optimizasyonu sayesinde, siteniz istediğiniz kelime yada kelimelerde, arama motorlarının (Google, Yahoo, Bing vb..) ilk sayfalarında çıkar ve bulunabilirliğiniz kat ve kat artar. Bu uzmanlık isteyen bir konudur. Bununla birlikte Google'da ilk sırada çıkma garantisini kimse veremez.